کلاس های لعاب ، دوره های لعاب

  • رنگ و لعاب

آموزش لعاب از مبتدی تا پیشرفته

لعاب ­کاری چیست؟

لعاب، برای پوشش سطوح سفالی و چینی به کار می رود و لعاب گری سفال ­ها برای اهداف متعددی صورت می­ گیرد. لعاب ­کاری، نه ­تنها یک پوشش امن و درزگیری ­شده به کارهای سفال شما می ­بخشد و آنها را ضد­آب و متناسب برای غذا خوردن و مصارف دیگر می­ کند، بلکه به کار شما جان و زندگی نیز می ­بخشد و اجازه می­ دهد هر رنگی را که می ­خواهید به آن اضافه کنید.
بی­ شمار احتمالات متفاوت برای لعاب ­کاری وجود دارند و تکنیک­ ها و الگوهایی که می ­توانید به کار ببندید، هیچ محدودیتی ندارند. لعاب­ کاری می­ تواند یک کار سفالی ساده را به یک اثر هنری بی­ نظیر و چشم ­نواز بدل کند؛هرچند، با تمام احتمالات، روش ­ها و الگوهایی که پیش رویتان است، باید تصمیم ­گیری­ های متعددی را داشته باشید تا کار نهایی، باب دل و خواستۀ شما باشد.
از آنجایی که لعاب­ها از مواد و ترکیبات شیمیایی درست می­شوند، هر کدام از آنها واکنش متفاوتی به انواع مواد و خاک ­ها دارند. زیبایی این امر این است که هر اثری که خلق می ­کنید، کاملا منحصر­به­ فرد و بی­ مانند خواهد بود. در ادامه، به لعاب­کاریِ کارهایی می­ پردازیم که بیشتر برای مصرف ساخته می ­شوند و صرفا آثار تزیینی نیستند. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!

هنر لعاب کاری مناسب چه کسانی است؟

لعاب کاری، هنری سرشار از لذت و خلاقیت است که می تواند ایجاد نشاط و لذت کند و آرامشی لذت بخش را بیافریند. این هنر محدودیت سنی ندارد و هر کس بسته به عشق و علاقمندی اش می تواند وارد عرصۀ این هنر شود و با خلق آثاری منحصر، غرق لذت شود؛ همچنین برای کسانی که تمایل دارند از این مسیر کسب درآمد کنند، می تواند منبع درآمدزایی بسیاری مناسبی باشد.

بازار کار لعاب چگونه است؟

هنر همیشه جایگاه مقبولی میان افراد داشته و دارد و هرکسی از داشتن یک شیء تزیینی و حتی از استفاده کردن آن، لذت می برد. لعاب هم هنر جلوه بخشی به ظروف و اشیاء است که در تنوع متفاوتی وجود دارد و با خلاقیت بسیاری همراه است. بازی رنگ ها و طرح ها، حس و حالی مثبت را بر روی ظرف مورد نظر ایجاد می کند؛ از این رو، هنری پرطرفدار است و به تبع آن، از بازار پر درآمد و  پررونقی برخوردار است. افرادی که عاشق این هنر بوده و از ذهن خلاق و نوآوری برخوردار باشند، می توانند با طراحی و لعاب به اشکال مختلف بر روی ظروف، آثار ارزشمندی خلق کنند و فروش بالایی داشته باشند؛ همچنین، این حرفه به سرمایۀ زیادی نیاز دارد و شخص می تواند با دارایی اندکی شروع به کار و کسب درآمد کند.

آموزشگاه پویااندیش چه برتری نسبت به آموزشگاه های دیگر دارد ؟

پویااندیش، مکانی با سال ها تجربه، تخصص و نوآوری در امر آموزش عرصه های هنری است. پویااندیش با در اختیارداشتن مکانی پوینده با فضایی بسیار زیبا و دلباز، شرایط بسیار مساعد و دلنشین را برای آموزش فراهم آورده و با ارائۀ بهترین کیفیت آموزش، مطابق با دانش روز، هنرجو را از هر منبع آموزشی دیگری بی نیاز ساخته است.

یکی از بزرگ ترین مزیت های پویااندیش این است که این فرصت را برای هنرجویان فراهم می آورد که برای نمایش کارهایشان، نمایشگاه هنری برگزار کنند و در انتهای دوره، به آن ها مدرک بین المللی لعاب از وزرارت ارشاد اعطا می شود  که قابل ترجمه است.

بعد از اتمام دوره لعاب چه می آموزید ؟

چه نوع لعاب ­هایی را می ­توان به دست آورد؟

انواع و اقسام لعاب ­ها در اختیار شما هستند؛ اما اگر بخواهید آنها را به دسته­ های اساسی تقسیم کنید، باید بیان داشت که چند نمونه لعاب وجود دارد:

  • لعاب­ های براق یا جلا: این نوع لعاب، پوششی بسیار براق و درخشان ایجاد می­کند (توجه داشته باشید که اگر بخواهید از کارهایتان عکس بگیرید، این پوشش عکس گرفتن را به خاطر انعکاس نور، برایتان دشوار می­کند).
  • لعاب های مات: این لعاب ها نسبتا کدر هستند و نور را منعکس نمی­کنند؛ فراموش نکنید که خودِ لعاب کاملا شفاف است؛ اما باز هم کمی درخشش دارد. حال بین این دو سطح از درخشش، میزانی وجود دارد که بسته به هدفتان می ­توانید یکی را انتخاب کنید؛ اما برای شروع، بهتر است با لعاب ­های کدر آغاز کنید.

فیلم آموزش کلاس های رنگ و لعاب – گفتگو با هنرجوی تصویرگران پویا اندیش

مبانی اساسی لعاب­ کاری کدام اند؟

لعاب ­کاری می ­تواند یک ظرف سفالی را نابود کند یا اثری ماندگار از آن بسازد؛ پس بهتر است پیش از شروع کار، یک برنامه ­ریزی برای ظاهر، حس و رنگ چیزی که می ­خواهید نتیجۀ نهایی کارتان باشد، داشته باشید. تمام لعاب ­ها و سفال ­ها، ویژگی­ های متفاوتی دارند؛ پس پیش از شروع کار، این نکته را در نظر داشته باشید! دو روش اصلی برای لعاب ­کاری وجود دارد:1) فرو بردن سفال­ ها در لعاب 2) لعاب ­کاری با قلم­ مو.

اگر می­ خواهید داخلِ ظرف خود را هم لعاب ­کاری کنید، روش اول، بهترین گزینه خواهد بود. آن هایی که برای اولین بار می ­خواهند لعاب ­کاری را تجربه کنند، بهتر است روش فرو بردن در لعاب را که آسان ­ترین و موثرترین روش است، انتخاب کنند، چراکه با این روش، صاف­ ترین و صیقلی ­ترین لعاب را به دست خواهند آورد (کار با قلم­ مو اغلب کمی پیچیده ­تر است؛ چون شما باید دقت داشته باشید که رد موهای قلم­ مو به هیچ  وجه روی کار باقی نماند).

ملاحظاتِ لعاب ­کاری

وقتی لعاب ­کاری انجام می دهید، باید کارتان را تا جای ممکن تمیز کنید؛ پس بهتر است همیشه پیش از شروع، کار را با یک اسفنج تمیز یا یک دستمال نمدار به خوبی تمیز کنید؛ سپس باید لعاب ­ها را به خوبی مخلوط کنید، چون وقتی لعاب­ ها برای مدتی در سطل، به حالت راکد باقی  می ­مانند، بیشتر مواد تشکیل دهندۀ آنها ته ­نشین می­ شود. کلِ لعاب باید به خوبی هم زده شود تا پیش از فرو بردن کار در آن یا استفاده از قلم ­مو، کاملا یک ­دست و نرم باشد.

اهمیت لعاب ­های تست

لعاب­ کاری تست شاید کار دشواری باشد؛ اما فرایندی ضروری در کار شماست. با توجه به اینکه انوع و اقسام خاک­ ها و سفال ­ها، واکنش متفاوتی به انواع لعاب­ ها می­ دهند، باید بدانید که قرار است کار نهایی شما چه شکلی شود. زمانی که سرامیک ­ها فرایند­های ساخت اولیه را پشت سر گذاشتند و لعاب­ کاری هم انجام شد، دیگر این فرایند برگشت ­ناپذیر است و نتیجه هر چه که باشد، باید آن را بپذیرید؛ حتی اگر رنگ­ ها و طرح­ ها، آن چیزی نبودند که شما در ذهن پرورانده بودید.

ساده ­ترین راه برای انجام لعاب­ تست این است که یک سری کاشی سرامیکی متفاوت را به همان روش­ هایی که ظروف سفالی خود را خلق می­کنید، بسازید. زمانی که آنها را برای بار اول در کوره گذاشتید، می­ توانید لعاب­ ها را روی این قطعات کاشی کوچک آزمایش کنید. تنها نکتۀ مهمی که باید در لعاب ­کاری تست به خاطر داشته باشید این است که تمام کارهایی که انجام می­دهید را با هر روشی که می ­دانید، به دقت ثبت کنید (نوشتن در دفتر، ضبط صدا یا فیلمبرداری) تا بتوانید زمانی که از لعاب­ کاری تست جواب گرفتید، همان فرایند­ها را تکرار کنید. لعاب­ کاری تست می­ تواند زمان خوبی برای بازی و آزمایش کردن باشد. انواع رنگ ­ها را با هم امتحان کنید، انواع سفال­ ها و لایه­ بندی ­های لعاب و اکسید­های مختلف! روش ­های فروبردن، قلم­ مو زدن و پاشاندن لعاب را امتحان کنید تا به جلوه های مورد نظر خود برسید.

روش ­های لعاب ­کاری

زمانی که لعاب و رنگ ­های موردنظر را انتخاب کردید و لعاب ­کاری تست را نیز انجام دادید، زمان اجرای کار فرا می ­رسد. 5 روش متداول و رایج برای لعاب­ کاری کارهای سفالی عبارت اند از: فرو بردن ظروف در سطلی از لعاب، ریختن لعاب بر روی (یا داخل) ظروف سفالی، استفاده از قلم­ مو برای اعمال لعاب بر روی سفال، استفاده از اسفنج برای اعمال لعاب بر روی سفال، و اسپری کردن یا پاشاندن لعاب بر روی سفال.

  • مهم ترین انواع لعاب ها
  • انواع متفاوتی از لعاب وجود دارد که هر کدام، بسته به هدف هنرمند، انتخاب می شود و مورد استفاده قرار می گیرد:
  • لعاب سرب: این لعاب، دارای براقی و شفافیت است و در سفالگری بسیار کاربرد دارد. دمای مورد نیاز برای این لعاب، 800 درجه سانتی گراد است.
  • لعاب قلع: این لعاب که همان لعاب سفید است و ظاهری مات دارد، تاریخی از ایران باستان و سفالگری اسلامی را نیز روایت می کند .
  • لعاب خاکستر: این نوع لعاب، بیشتر در جغرافیای شرق آسیا کاربرد دارد و از چوب زبان گنجشک تهیه می شود.
  • لعاب فلدسپات : از این نوع لعاب برای تزیین ظروف غذاخوری استفاده می شود و به طور عموم قابل استفاده است.

خوشحال می شویم پاسخگوی سئوالات شما باشیم  :