• پتینه

پتینه

آموزش پتینه ، گام به گام ویژه بازار کار .

هنر، جهانی از بی نهایت هاست و زوایای شگفت انگیزی را در خود پنهان دارد و شیفتگانش را هر لحظه با فاش ساختن راز و کشفی، حیرت زده می کند. هنر، دنیای ناشناخته هاست، اقیانوسی که در هر ذره اش، فرصتی برای کشف وجود دارد. این دنیا آن قدر گسترده و متنوع است که هر سلیقه ای را می تواند اغنا و هر حسی را بهتر کند و جهانی زیباتر را مقابل دیدگان بگشاید. یکی از این رشته ها که انبوهی از شگفتی ها و لذت را در خود به همراه دارد، هنر پتینه است. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید.

پتینه چیست؟

پتینه، هنری بکر و خوش سازوکار برای جان بخشی به اجسام، مطابق با میل و سلیقۀ شخصی هر فرد، به دور از مطلق ها و خشکی های ساخت است؛ به عبارتی، پتینه، هنر بخشیدن ظاهری کهنه به اشیاء، اجسام و سطوح، و ایجاد رنگ و لعاب بر روی آن هاست. در پتینه، با بهره گرفتن از رنگ ‌هایی که خاصیت  پوشانندگی، روشن کنندگی، تیره کنندگی و مات کنندگی دارند، حالتی سنتی، کهنه، قدیمی و فرسوده به اشیاء می دهند و نقشی منحصر به سطح می بخشند.

پتینه در دو دستۀ رنگ و بافت قابل اجراست و بسته به علاقمندی هر شخص، می تواند روی سطوح متفاوتی چون چوب، شیشه، سفال، سنگ ، هر سطح رنگ پذیر و …، اجرا شود. هر کدام از روش های ایجاد رنگ و بافت بر روی سطوح را می توان در طرح ها و فرم های مختلفی، با توجه به سلیقه و پسند هر فرد ایجاد کرد و فضایی منحصر به آن سطح بخشید. با این هنر می توان سنت و مدرنیته را در یک قالب گرد آورد و میزبان هر تاریخی بود!

آموزش پتینه
رنگ و پتینه

چرا آموزش پتینه با آموزشگاه تصویرگران پویااندیش ؟

آموزشگاه تصویرگران پویااندیش با بیش از دو دهه سابقه در امر آموزش هنرهای تجسمی، یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین آموزشگاه هاست که بهترین کیفیت آموزشی را به هنرجویان ارائه می دهد. پویااندیش با در اختیار داشتن برترین استادان، تمام تکنیک های این هنر را از ابتدا تا انتها به هنرجویان آموزش می دهد و آن ها را از هر منبع آموزشی دیگری بی نیاز می سازد. پویااندیش با برگزاری کلاس ها در محیطی زیبا، پویا و مهیج، بر انگیزۀ هنرجویان می افزاید و هر به طور مستمر، خود را با دانش هنری دنیا همراه می سازد و پابه پای استانداردهای جهانی پیش می رود.

در کلاس های پتینه پویا اندیش، تکنیک ها بر اساس تمایل و علاقمندی های هنرجویان آموزش، و هم زمان، تمام نقاط مبهم ذهنی هنرجو روشن و به تمام ظرایف کار، آگاه می شود.

یکی از بزرگ ترین مزیت های پویااندیش این است که برای هنرجویان، بستر برگزاری نمایشگاه های انفرادی و گروهی را فراهم آورده تا علاوه بر ایجاد شوق و انگیزه برای آنان، رزومه ای جهت شروع کار برایشان باشد؛ همچنین در پایان کلاس ها، مدرک معتبری  از وزارت ارشاد به هنرجو اعطا می شود که قابل ترجمه است.

فیلم آموزش پتینه – گفتگو با هنرجویان رشته پتینه

سرفصل های کلاس آموزش پتینه و رنگ در تصویرگران پویااندیش

در این کلاس ها، پتینه کاری بر روی انواع سطوح آموزش داده می شود که عبارت اند از :

 • پتینه کاری بر روی مجسمه ، دیوار ، شیشه ، چوب و سفال
 • انجام کارهای برجسته بر روی بوم و ایجاد بافت بر روی اجسام
 • آموزش تکنیک های برنز
 • آموزش کار بر روی تندیس ، کوزه ، گچ ، فلز ، قاب دکوپاژ و …
هنرجوی رنگ و پتینه
رنگ و پتینه

بازار کار پتینه چگونه است؟

بازار هنر، با وجود سلایق متفاوت، همیشه گرم است و آثار هنری، هواداران خاص خود را دارد؛ پتینه نیز از این قاعده منفک نیست و با وجود تنوعی که در کاربرد دارد، دارای بازار کار بسیار پر رونقی است؛ برای مثال، معماری، رشته ای بسیار مهم برای ساخت و ایجاد فضایی مقبول و منطقی است که به فرم ، بافت و حجم، توجه ویژه ای دارد و با هنر پتینه می توان به این رشته، چشم نوازی و شکوه مضاعفی بخشید و یک فضای ساده را به فضایی مصور و طرح دار بدل ساخت و جلوۀ ویژه ای به آن بخشید؛ بنابراین اگر در این هنر، چیره دست، خلاق و ایده پرداز باشید، می توانید به درآمد قابل توجه و چشمگیری دست یابید؛ همچنین از آنجا که برگزاری نمایشگاه های متفاوت می تواند هنر شما را در معرض دیدگان بسیاری قرار دهد، این خود، فرصتی برای به فروش رسیدن آثار شما و به تبع آن، شناخته شدنتان است؛ پس به طور حتم، بازار سفارشاتتان نیز رونق می یابد!

 از آنجا که این هنر ، رشتۀ پرهزینه ای نیست و به سرمایۀ هنگفت و ابزار گران قیمتی نیاز ندارد، حتی از کمترین امکانات هم می توانید شروع کنید و درآمد بالایی کسب کنید.

پتینه کاری مناسب چه کسانی است؟

پتینه کاری، هنری مملو از خلاقیت و ایده است که به کمک دستان چیره دست هنرمند، طرح و نگاره هایی منحصر بر روی اجسام و سطوح، شکل می کرد و با ایجاد بافت هایی، به سطح مربوطه حجم و عمق بخشیده می شود و تابلو یا سطحی خیره کننده به بار می نشیند؛ پس مهم ترین شرط موفقیت در این رشته، خلاقیت، تفکر، نواندیشی و علاقمندی است! هر فردی که این علاقمندی و اشتیاق را در خود احساس کرد می تواند وارد این عرصه شود و با اندک امکاناتی، آثاری بی نظیر خلق کند؛ همچنین برای افرادی که در رشتۀ معماری و دکوراسیون داخلی فعالیت دارند  نیز بسیار کاربردی و مفید است.

فیلم کلاس های آموزش پتینه – تصویرگران پویا اندیش

ابزارهای مورد نیاز برای  پتینه

یکی از مزایای این هنر، بی نیازی به ابزار گران قیمت و امکانات خاص است؛ به گونه ای که از کم قیمت ترین ابزار هم می توان اثری شگفت انگیز و دیدنی خلق کرد؛ برای مثال، با استفاده از رنگ و تکه ای پارچه یا اسفنج، می توان رنگ و بافت مورد نظر را ایجاد و طرح مقبول را خلق کرد. در پتینه برای ایجاد فرم مدنظر، ابتدا طرح یا بافت انتخابی را با کمک خمیر مخصوص، روی سطح دلخواه ایجاد می کنیم؛ سپس رنگ و لعاب مناسب را به آن می دهیم. برخی از روش های پتینه کاری عبارت اند از :

 • پتینه کاری با اسفنج : در این روش، سطح مورد نظر را با طرح یا بافت مورد نظر می پوشانیم، سپس اسفنج ها را به رنگ های مورد نظرمان آغشته می سازیم و به صورت ضربه ای، تصویر دلخواهمان را تزیین می کنیم.
 • پتینه کاری با پارچه : در این روش، به پارچه های زیادی نیاز است. در هر مرحله، پارچۀ مورد نظر را مچاله می کنید و با رنگ دلخواه آغشته می سازید و به صورت ضربه ای، بر سطح مورد نظر فرود می آیید .
 • پتینه به صورت سطح بافت دار: در این روش، از پودر مل استفاده می کنیم و آن را با رنگ روغن، آب و روغن الیف مخلوط، و بافت مورد نظر را بر سطح انتخابی مان ایجاد می کنیم .
 • پتینه به صورت رنگ برداری: در این تکنیک، با کمک یک پارچه، رنگ های اضافی را از روی سطح مورد نظر پاک می کنیم و این کار را تا جایی ادامه می دهیم که به تصویر مورد نظرمان برسیم.
آموزشگاه آموزش پتینه
پتینه کاری

روش کار در پتینه

در هنر پتینه برای ایجاد فرم ها و سطح های مورد نظر، روش های متفاوتی وجود دارد ؛ برای مثال، ایجاد ترک؛ کهنه کاری و دکوپاژ، که از برجسته ترین تکنیک های این هنر به شمار می آیند و بر روی سطوح متفاوتی قابل اجرا هستند.

 

کاربرد پتینه

این هنر، با توجه به تنوعی که با خود به همراه دارد؛ در بسیاری از فضاها قابل استفاده است. یکی از کاربردهای بسیار مهم این هنر در دکوراسیون داخلی است. از این پوشش سلولزی می توان نقش های بی نظیری بر فضای داخلی و بیرونی خانه و هر مکان دیگری ایجاد کرد؛ برای مثال، دیوارها، سقف ها و فضاهای دیگر را می توان به تصویری خیره کننده مزین ساخت و به کل، حس داخلی را تغییر  داد و مطابق با سلیقه فردی آراست.

فواید آموزش پتینه برای افراد

این هنر نیز چون سایر هنرها، فواید بسیاری برای افراد به همراه دارد و به کل می تواند فرد علاقمند را در مسیری زیبا و متفاوت قرار دهد. برخی از مهم ترین مزایای پتینه کاری عبارت اند از :

 • ایجاد فضایی مطلوب، دلنشین، مطابق با سلیقۀ فردی و شاد و پر هیجان
 • خلق طرح ها و تصاویری منحصر و خاص
 • داشتنِ قدرت انتخاب های متفاوت
 • ایجاد هر نوع فضایی بر مبنای علاقۀ فردی ( سنتی، مدرن و تلفیقی)
 • امکان اجرای کار بر روی انواع سطوح و خلق تصاویری منحصر به فرد و خیره کننده
 • نیاز به هزینه ای اندک تر نسبت به دیگر کارهای هنری و قدرت اعمال کار در بستری گسترده تر
 • ماندگاری و استحکام پتینه در فضای دکوراسیون نسبت به دیگر شاخه های هنری
 • زیباسازی فضا و خارج کرن آن از حالت سرد و یکنواخت
 • پوشانندۀ نقص های سطوح؛ مانند ترک ها، ناصافی ها و مو ج ها
 • خلق فضایی خیره کننده ، مطالبق با اصول  دکوراسیون داخلی و بخشیدن عمق و حجم به آن، با استفاده از امکاناتی ساده و کم هزینه

خوشحال می شویم پاسخگوی سئوالات شما باشیم  :

احتیاج به تایید آخرین نظر می باشد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *