سفالگری

آموزش سفالگری
سفالگری ، فرایند شکل گیری ظروف و دیگر اشیاء، با گل و دیگر مواد سفالینی است که تحت عمل حرارت دهی، برای ایجاد فرمی سخت، محکم و بادوام، صورت می گیرد. عمده ترین انواع سفالگری عبارت اند از: سفال، ظروف سفالین سنگ نما و ظروف چینی ! سفالگری، هنر خلق اشیاء با مادۀ خاک است و درواقع، کاری برجسته و هنرمندانه است؛ چراکه از یک مادۀ ساده و بی فرم، آثاری چیره دستانه و تحسین برانگیز آفریده می شود. این هنر ارزشمند و پر رمزوراز، یکی از ابداعات پربها ، ارزشمند و بسیار پرقدمت بشر است که از دوران قدیم تا عصر جدید، همچنان ماندگار و پرطرفدار مانده است. تاریخ پدیدآمدن این هنر به زمانی بازمی گردد که بشر، نیاز به نگهداری مواد غذایی برای بقاء را حس کرد؛ به عبارتی می توان گفت که سفالگری، در خلال زمان، تغییر ماهیت داده و بنابر فرهنگ، نوع زندگی و تمدن بشر، جلوه گری کرده است. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!
قدمت سفالگری در ایران
ایران، سرزمینی با آغوشی از هنر، تمدن و فرهنگ است که در این هنر نیز از نام و جلال، بی نصیب نمانده و سری میان سرها داشته است! سفالگری در ایران را می توان به 8 هزار سال پیش از میلاد نسبت داد. به دلیل موقعیت سرزمینی ایران، تقریبا در تمام نواحی آن این هنر رواج داشته است ؛ اما در چند منطقه، این فراوانی بیشتر به چشم می خورد؛ برای مثال، غرب دامنه های زاگرس و لرستان، نواحی جنوب دریای خزر، نواحی آذربایجان و نواحی کرمان و سیستان و بلوچستان ! برخی دیگر از شهر ها که در این هنر، قدمت و شهرت دارند می توان به لالجین همدان ، میبد یزد، کلپورگان، مرند گناباد، شهوار میناب، زنور، قم، ساوه و شهررضا اشاره کرد.
چرا سفالگری در آموزشگاه تصویرگران پویااندیش ؟
آموزشگاه تصویرگران پویااندیش با سال ها سابقۀ درخشان در امر آموزش رشته های هنری و با به کارگیری برترین استادان، بهترین کیفیت را به هنرجویان خود ارائه می دهد و با فراهم آوردن فضایی بسیار دلباز، به هیجان و اشتیاق آنان برای یادگیری افزوده است. در تصویرگران پویااندیش، هنرجویان با توجه به علاقمندی شان پیش می روند و از ابتدایی ترین تا حرفه ترین تکنیک ها را می آموزند و در پایان دوره، هر آنچه را که اراده کنند می سازند. پس از اتمام کلاس ها، به هنرجویان مدرک معتبر و قابل ترجمۀ بین المللی اعطا می شود.
سن مناسب برای یادگیری هنر سفالگری
برای آموختن این هنر، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و پیش شرط حضور در کلاس ها، تنها علاقه ، انگیزه و بردباری است. هر فردی که دلش بخواهد لذت بازی با گل و خلق آثاری منحصر به خود را لمس کند، می تواند اقدام به حضور در کلاس های سفالگری کند.
بازار کار سفالگری
از آنجا که هنر در میان افراد همیشه از جایگاه بالایی برخوردار بوده و از گذشته تا کنون ، همیشه در زندگی افراد نقش داشته، سفالگری نیز از این اصل منفک نیست و به دلیل قدمت و تاریخش، از طرفداران زیادی برخوردار است. برای شروع به کار و کسب در آمد، نیاز به سرمایۀ هنگفتی نیست و حتی اگر مکان مناسبی در خانه تان وجود داشته باشد نیز می توانید به این حرفه مبادرت ورزید.
وسایل مورد نیاز برای آماده سازی اولیه مواد
1- سنگ شکن
2- آسیاب
3- همزن
4- آهن ربا
5- الک
6- پالایه فشاری
7- ورزدهنده
ابزارهای مورد نیاز و اولیه برای سفالگری
هنر سفالگری به دو شکل سفالگری با چرخ و سفالگری با دست انجام می شود. برای انجام این کار، به هر صورتی که انجام شود، نیاز به ابزارهایی است که عبارت اند از: حوله ؛ چرم یا پوست بز یا گوسفند؛ همچنین، وردنه؛ قلم مو؛ کاردک؛ فرچه؛ کاسه؛ سطل و پیستوله نیز از ابزارهای فرعی این هنر به شمار می آیند.

ابزارآلات چوبی سفالگری
ابزارآلات چوبی در سفالگری، انواع متفاوتی از کاردک را دربرمی گیرد که در هر دو شیوۀ سفالگری با چرخ و سفالگری با دست، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارها برای ایجاد نقش و نگاره هایی بر روی سفال و زینت بخشی به این ظروف به کار می روند.

انواع مختلف گِل رس برای سفالگری
برای خلق آثاری ماندنی و تحسین برانگیز در هنر سفالگری ، می توان انواع مختلفی از خاک را مورد استفاده قرار داد:
1- کائولن یا کائولین: این خاک، رنگی سفید دارد و برای ساخت ظرف های چینی مورد استفاده قرار می گیرد.
2- بالکلی: نوعی کانی کمیاب و ارزشمند است که از رنگ روشن تا تیره یافت می شود. این خاک بسیار گرانقدر است و برای ساخت ظرف های غذاخوری، نسوز، کاشی ها و سرامیک های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.
3- خاک نسوز :این خاک نیز در نوع خود منحصر و ارزشمند است. ظرف هایی که با این خاک ساخته می شوند؛ بسیار مقاوم و محکم هستند و در برابر حرارت و ضربه، دوام بیشتری دارند و نمی سوزند و نمی شکنند.
4- خاک رس خشت : این نوع خاک، یکی از کاربردی ترین و رایج ترین انواع خاک هاست که برای ساخت ظرف هایی ارزان قیمت تر مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل ساخت انواع ظرف های سفالی
1- آماده سازی گل: برای ساختن هر ظرفی، ابتدا گل مورد نظر را کاملا ورز می دهیم تا به حالت مناسب و دلخواه برسد.
2- فرم دهی به گل: در این مرحله، به تناسب روش ساخت( با چرخ یا با دست)، به گلِ آماده شده فرم می دهیم.
3- تزیین و نقش آرایی بر روی ظرف: در این مرحله، پس از آماده شدن ظرف مورد نظرمان، به تزیین و آرایش آن می پردازیم تا جلوۀ مورد نظر را به آن ببخشیم.
4- حرارت دهی : این قسمت، آخرین مرحله است. اکنون، ظرف مورد نظر را در کوره قرار می دهیم تا غیرقابل نفوذ و تکمیل شود.
روش های فرم بخشی به گل
برای ساخت سفال، روش های متفاوتی وجود دارد که در خلال آن، خاک به شکلی منحصر فرم می یابد و تبدیل به یک اثر می شود. روش های موجود عبارت اند از :
1- روش فشاری / روش ورقه ای / روش لوله ای : در این شیوه های هنر سفالگری، هنرمند با یاری گرفتن از انگشتان چیره دست و خالقش، به جان خاک، روح و ترکیب می بخشد و هیچ استفاده ای از چرخ سفالگری نمی کند .
2- روش چرخکاری : در این روش، برخلاف روش بالا، هنرمند با چرخ سفالگری همراه می شود و به کمک آن، به آفریدن آثاری منحصر مبادرت می ورزد.
3- روش دوغابی : در این روش که برای فراهم آوردن ظروف سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد، از دوغاب استفاده می شود و برای مراحل لعاب و زینت بخشی به ظروف، مورد استفاده قرار می گیرد.
مزایای کار سفالگری
1- گذرگاهی برای کشف خلاقیت : در سفالگری، به دلیل بیان خودتان و ابراز احساسات درونی تان با خلق و آفریدن یک اثر، از هر دو مزیت بهبود فیزیکی و روحی بهره می برید. هنر، روزنه ای برای رهایی از تمام دغدغه هاست!
2- افزایش خوش بینی : سفالگری در قرار گرفتنتان در یک جریان روان و آرام، چون معجزه عمل می کند و دریچه ای برای رهایی از غم و اندوه در مقابل دیدگانتان می گشاید و کمک می کند تا با خودشناسی و خودبیانی؛ اعتماد و عزت نفستان تقویت شود.
3- بهبود تمرکز: سفالگری به شما مجال می دهد تا از نگرانی های زندگی تان بگریزید و ذهنتان را بر روی خلق اثرتان متمرکز کنید. در خلال کار، عوامل بیرونی روی کارتان اثر نمی گذارند و تمام زمانتان را به خلق اثرتان اختصاص خواهید داد. توانایی تمرکز کامل بر روی چیزی، به ذهن، مجال رهایی و آرامش می دهد و کمک می کند که بر روی دیگر جنبه های زندگی نیز تمرکز کنید.
4- کشف و آزمایش : سفالگری، به بیان خلاقیت کمک می کند و به طور اساسی به شرح اینکه، که هستیم و چگونه می توانیم با خود و جهان اطرافمان ارتباط برقرار کنیم می پردازد. این راه، یکی از بهترین ها برای افراد در هر سنی، برای کشف کارهایی است که می توانند انجام دهند. ممکن است شما بسیار خلاق تر از آنی باشید که تصور می کنید و در سفالگری، هیچ راه درست یا غلطی وجود ندارد و شما هستید و جهانی برای کشف خود!
5- کاهش استرس: دستان ما، مخرجی برای آفرینندگی است و حس لامسۀ ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هنگامی که در حال سفالگری هستید، به تمرکز بسیاری نیازمندید؛ بنابراین، عوامل حواس پرتی بیرونی کاهش می یابد و شما بر اضطراب غالب می شوید.
6- ورزش دست ها، مچ ها و بازوها: حرکت و تکان دادن های دست برای ساخت یک شیء ، رفته رفته سبب تقویت و قوی تر شدن عضلات حرکتی می شود؛ از این رو این هنر می تواند برای افرادی که مستعدِ ابتلاء به آرتریت هستند، بسیار مفید و درمانی باشد.
7- بهبود روابط اجتماعی : سفالگری هنری است که فعالیت های ذهنی را نیز به اندازۀ فعالیت های فیزیکی به حرکت وامی دارد و بهترین سرگرمی برای افرادی ست که ترجیح می دهند انرژی شان را در درون خود صرف کنند. هنگامی که فرد در کلاس های سفالگری شرکت می کند، با وجود سکوت حاکم بر فضا، در تعامل با دیگر سفالگران است و این کمک می کند تا علاوه بر داشتن آرامش، بر استرس های برقرای روابط اجتماعی خود نیز غلبه کند و بتواند با دیگران شروع به گفت و گو و تعامل کند.
8- یک کشندۀ طبیعی درد : استرس و نگرانی، اغلب می تواند منجر به ایجاد حس درد و رنج شود. از آنجا که سفالگری به عنوان یک سرگرمی شناخته شده برای کاهش استرس و افزایش عزت نفس شهره است، شرکت کردن در این هنر می تواند به کاهش دردهای ناشی از استرس بی انجامد.
9- حفظ خاطرات : حفاری های باستان شناسی برای بازیابی آثار به جامانده از تمدن های پیشین، نشان از تمایل نسل ها برای حفظ فرهنگ و تمدن سرزمینشان دارد. با این هنر، می توانید خاطرات و فرهنگ یک عصر را در یک اثر تسخیر کنید و برای نسل های بعدی به یادگار بگذارید.
10- بهبود کیفیت زندگی : هنر، یکی از برترین ابزارها برای خودبیانی و یکی از راه های تاثیرگذار ارتباط با خود از طریق پرورش و بهبود بدن و ذهن است. آغاز خلاقیت های تازه، یادگیری تکنیک های جدید، به پایان رساندن یک خلاقیت و ظهور یک اثر، می تواند به یک تعهد عمیق و ادامه دار به خود، برای یادگیری و خلق تداوم دار منجر شود و یادگیری، یعنی بهبود هر لحظۀ زندگی!

روش های تزیین ظروف سفالی

برای تزیین و جلوه بخشی به ظروف سفالی و ظرف های سرامیکی، از روش های متفاوتی استفاده می شود که به شرح زیر است:
1- برجسته کاری روی ظرف که به وسیلۀ یک قلم مو صورت می گیرد و از مخلوط گل ساییده و کتیرا استفاده می شود.
2- استفاده از چاقو و ایجاد کنده کاری های روی ظرف
3- باسمه کاری و ایجاد نقش هایی منحصر به وسیلۀ مهر
4- پوشاندن ظرف با دولایه لعاب و حک کردن نقوش متفاوت رنگی بر لایۀ دوم
5- پاشیدن رنگ روی لعاب بیرونی، نقاشی کردن ، شناورکردن ظرف در رنگ و روش موم گیری.

.