مجسمه سازی

مجسمه سازی، ساخت یک اثر با استفاده از مواد مختلف (خاک رس ، چوب ، سنگ ، فلز، گچ، عاج  و … )، به صورت سه بعدی ( در یک فضای آزاد و مستقل)  است که می تواند در شکل تک بعدی ( به صورت نقش برجسته)، بر روی یک سطح  مسطح نیز صورت بگیرد. این هنر، توانایی شکل بخشی به اشیاء است و محصول نهایی، حاصل یک تفکر، نوآوری، اندیشه و خلاقیت است. مجسمه سازی  که اکنون به هنر چهارم شهره است، دنیایی از شگفتی، راز و کشف است که می تواند جهانی را به مماشات دعوت کند و اعتقاد و باوری را که از پس نسل ها پنهان مانده است، به رخ بکشد. این هنر، جلوه گر تاریخی است که در برهه ای رخ داده و قصه ای در چنته پنهان دارد. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید تا گوشه ای از بودهای این هنر را از نگاه بگذرانیم!

انواع مجسمه سازی

امروزه مجسمه سازی به دو صورت ماشینی و دستی صورت می گیرد که هر کدام برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و از ارزش و اعتبار خاص خود برخوردارند؛ البته هنر دست و خلق یک اثر، به هیچ عنوان از لحاظ ارزشی و مزایا با نوع صنعتی آن برابری نمی کند! این هنر بکر از هنرهای حیطۀ تجسمی، رشته ای ورای تصور در ایجاد یک خلق ارزشمند و خیال انگیز است و فواید بسیاری با خود به همراه دارد .

چرا مجسمه سازی با تصویرگران پویااندیش ؟

آموزشگاه تصویرگران پویااندیش، سال هاست که در عرصۀ آموزش رشته های هنری حضور دارد و با قدرت در این حوزه باقی مانده است و یکی از معتبرترین ها در امر آموزش هنر مجسمه سازی به شمار می آید. تصویرگران پویااندیش، برترین و متخصص ترین استاد مجسمه سازی را برای آموزش در اختیار دارد و هنرجویان شانس آموختن این مهارت را در بالاترین سطح دانش و کیفیت دارند. در این کلاس، تمام اصول و تکنیک ها از پایه تا سطح حرفه ای به هنرجویان آموزش داده می شود؛ همچنین پویااندیش، فضایی بسیار دلباز و پویا را برای هنرجویان فراهم آورده است تا در مکانی متفاوت و مملو از اشتیاق و هیجان، به فراگیری این هنر مشغول شوند. در انتها نیز مدرک معتبر بین المللی قابل ترجمه به هنرجویان اعطاء می شود. در تصویرگران پویااندیش، هیچ نکته ای برای آموختن باقی نمی ماند و هنرجو از هر کلاس و منبع دیگری بی نیاز خواهند بود؛ چراکه برترین و کامل ترین را در این مکان می آموزند!

هنرجویان در انتهای این کلاس ها چه می آموزند؟   

در انتهای این دوره، هنرجویان می آموزند که هر فرمی را با توجه به علاقمندی خود بسازند و اثری منحصر را با توجه به خلاقیت خود بیافرینند. در انتهای دوره، هیچ نکتۀ ناگفته ای باقی نمی ماند و هنرجو فرم های مورد نظر  را در مقابل دیدگان استاد مربوطه کار کرده و اشکالاتش برطرف شده و تجربۀ مناسب را کسب کرده است. پس از پایان دوره، هنرجو نیاز به تجربۀ آموختن در هیچ کلاس دیگری را ندارد!

بازار کار مجسمه سازی

دنیای هنر، دنیای شگفت انگیزی است و اگر بتوانید به سطحی معقول از توانمندی در هنر مجسمه سازی برسید و آثار منحصر به خود را خلق کنید، می توانید به درآمد قابل توجهی دست یابید. از آنجا که این هنر، به سرمایۀ هنگفت و اجارۀ مکان خاصی نیاز ندارد؛ با کمی سختکوشی و ایده پردازی می توانید به درآمد بالایی برسید! به عبارتی، بازار کار مجسمه سازی ، ارتباط مستقیمی با توانمندی و هوشمندی شما دارد.

 

هنر مجسمه سازی مناسب چه کسانی است؟

هنر خالق، استرس را کاهش ، تفکر خلاق را پرورش ، و شکل پذیری و پتانسیل مغز را افزایش می دهد و دیگر مزایای روانی را برای شخص به ارمغان می آورد؛ از این رو، برای هر کسی مناسب و قابل انجام  است.  تنها پیش شرط مهم برای شروع و ماندن در این عرصه، علاقمندی، شکیبایی، تلاش و تمرین است! از آنجا که این هنر، ظریف و پر محتواست و برای رسیدن به حجم حاصله که در یک فضای هندسی شکل می گیرد، نیاز به تمرکز است، باید با هدف به آن مبادرت ورزید. از آنجا که هنر، اقیانوسی از لذت برای شناور شدن است؛ هر کسی با هر سنی می تواند وارد آن شده و در امواج شگفتی اش غوطه ور شود.

فواید  هنر مجسمه سازی

برخی معتقدند که بی تردید، در پی خلق یک اثر منحصر، هنرمند شناخته می شوند ؛ برخی نیز بر این عقیده اند که حتما باید با یک درمانگر هنری برای بهره مند شدن از مزایای هنر در ارتباط باشند؛ برخی نیز تصور می کنند که هنرمند، دارای یک استعداد ذاتی است؛ اما باید بدانید که همۀ انسان ها با یک تمایل ذاتی برای خودبیانی متولد می شوند؛ پس می توانند در یک هنر ورود کنند ؛ چرا که هنر، حیطۀ بسیار گسترده تری از آنچه در تصور شماست می گنجد و طیف وسیعی از فعالیت ها را د ر بر می گیرد. به برخی از مهم ترین فواید هنر مجسمه سازی بر روح و جسم انسان اشاره می کنیم:

  • کاهش استرس و تسکین درد: در کل، تمام فعالیت های هنری ( نقاشی، طراحی، عکاسی، سفالگری و مجسمه سازی) ، سرگرمی های آرامش بخش و شادی آوری هستند که می توانند استرس را کاهش دهند و ذهن را شفاف و آرام سازند؛ که انتخاب هر کدام به فراخور علاقمندی هنرجو می تواند متفاوت باشد.
  • منحرف کردن ذهن : هنر، برای ذهن ایجاد انحراف می کند و حواس را از تمرکز بر روزمرگی ها و دغدغه ها دور می سازد؛ به همین دلیل، سبب تمرکز بر یک نقطۀ مثبت و کسب لذت و آرامش می شود
  • ایجاد حالتی چون مدیتیشن: متوسط افراد در روز، 60000 فکر درسرشان می چرخد که 95 درصد آن در هر روز، تکرار روز قبل است. هنگامی که برای خلق یک هنر، کاملا در آن موضوع غوطه ور می شوید، قادرید خود را در حالتی که به نام قلمرو یا حالت جریان شهره است، بیابید؛ این حالت متفکرانه، ذهن شما را متمرکز می کند و در لحظاتی که مشغول کار هنری هستید، نگرانی هایتان را محو می کند و آرامش مطلق را به ذهنتان می نشاند.
  • جزئی نگری : در کلاس های مجسمه سازی می آموزید که بر جزئیات تمرکز کنید و نسبت به جهان اطرافتان توجه بیشتری داشته باشید.
  • پرورش ذهن خلاق: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، زوال ذهن در خلال فقدان ارتباط میان سلول های مغز صورت می گیرد، نه مرگ آن ها ! بنابراین، هنر با ایجاد ارتباط میان سلول های مغزی برای خلق و تفکر، به انسجام این ارتباط کمک می کند و منجر به تقویت ذهن می شود.
  • تقویت هنر حل مسائل: برخلاف ریاضی، هیچ منطق و مطلقی در هنر وجود ندارد و این ابزار، به شما کمک می کند تا برای حل مشکلات و مسائل، راه حل منحصر به خود را بیابید. مجسمه سازی شما را قادر می سازد تا در برابر چالش ها و فرازوفرودها بایستید و با بردباری از پس آن ها بربیایید؛ چرا که به شما یاد می دهد که برای خلق و ساختن، باید صبور و مقاوم باشید! برخلاف تصور عموم، هنر تنها نیمکرۀ راست مغز شما را تقویت نمی کند، بلکه هر دو نیمکره را برای برقراری ارتباط با یکدیگر تقویت می سازد.
  • تقویت عزت نفس و ایجاد حس کمال: خلق یک اثر، احساس خوبی را در شما برمی انگیزد و نتیجۀ کارتان به شما می گوید که برای رسیدن به هدفتان باید در مقابل دشواری ها و پیچیدگی ها مقاومت کنید تا به نتیجۀ دلخواه برسید؛ پس این توانستن، عزت نفس و کمالگرایی را در شما تقویت می کند!
  • بهبود عملکرد جسم و ذهن : از آنجا که برای خلق یک هنر باید از دستان و چشمانتان بهره ببرید، حرکات مداوم، به تقویت عضلاتتان کمک می کند و همچنین، هماهنگی میان دستان و چشمانتان را افزایش می دهد؛ همچنین تمرکز بر خلق یک اثر، به بهبود عملکر مغز نیز کمک می کند.

عناصر و اصول طراحی مجسمه

دو عنصر بسیار مهم در مجسمه سازی، توجه به جرم و فضا است که البته تنها در تفکر هنرمند، تفکیک پذیر است! تمام مجسمه ها از عناصر مادی ساخته می شوند که دارای جرم هستند و در فضای سه بعدی وجود دارند. حجم، سطح نور و رنگ، از عناصر پشتیبان برای جلوه گری یک مجسمه اند. میزان اهمیت فضا و حجم، بسیار متفاوت است و بنابر تفکر هنرمند تغییر می یابد. در واقع، باید بیان داشت که در وجود اصول و قوانینی مطلق در حیطۀ مجسمه سازی، تردید است و در واقع، قوانین از سبکی به سبکی دیگر، متمایزند و بر اساس تفاوت های اصول طراحی، قابل پایه گذاری اند.

مواد مناسب در مجسمه سازی

هر ماده ای که قادر باشد در سه بعد شکل بگیرد، می تواند در مجسمه سازی مورد استفاده قرار بگیرد . مواد بر اساس ویژگی های ساختاری، زیبایی شناسی و در دسترس بودنشان، ارزش گذاری می شوند؛ اما مهم ترین انواع  مواد مصرفی در هنر مجسمه سازی عبارت اند از : خاک رس؛ سنگ ؛ چوب، گچ؛ عاج و فلز. البته نکتۀ جالب توجه اینکه، سنگ، در طول تاریخ یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مواد برای ساخت مجسمه بوده است؛ چراکه سنگ ها اصولا در شرایط آب و هوایی مقاوم اند و در تمام جهان یافت می شوند و به دلیل داشتن یک بافت نسبتا همگن و سختی یکنواخت، برای حکاکی بسیار مناسب اند .